Wygaszanie decyzji o rejestracji pojazdów

2024-05-22

22 lipca 2023 roku weszły w życie przepisy prawa, na mocy których do 10 czerwca 2024 samochody bez ważnego OC i badania technicznego (od minimum 10 lat) zostaną automatycznie wyrejestrowane. 

Podstawą prawną jest art. 17 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia skutków kradzieży tożsamości. Wygaszone zostaną decyzje o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed 14 marca 2005 roku, a pojazdy nie posiadają ważnego badania technicznego i OC przez okres dłuższy niż 10 lat. Nowelizacja nie dotyczy pojazdów zwolnionych z obowiązku badań technicznych, jak np. niektóre pojazdy zabytkowe.  

Jeśli nasz pojazd znajduje się w wykazie, mimo że OC i badanie techniczne są ważne, lub były ważne w ciągu ostatnich 10 lat, należy zwrócić się do podmiotu, który zobowiązany był do przekazania danych do centralnej ewidencji pojazdów lub – jeśli posiadamy dokumentację potwierdzającą ważność OC i badania technicznego – napisać pod adres mailowy cepik@cyfra.gov.pl. Pod tym samym adresem mailowym należy zgłaszać sytuacje niesłusznego wygaszenia decyzji rejestracji. W przypadku uzasadnionego zgłoszenia, po stronie CEPiK-u zostanie wykonane administracyjne anulowanie operacji wygaszenia rejestracji, a pojazdy te będą podlegały powtórnej rejestracji, po wcześniejszym spełnieniu warunków dopuszczenia do ruchu. 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam