Akt oskarżenia za piramidę finansową i pranie brudnych pieniędzy

2022-06-30

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 34-letniej mieszkance Lublina. Kobieta dzięki piramidzie finansowej wyłudziła ponad 2 mln zł. Pokrzywdzonych zostało 65 osób i instytucji finansowych. Oskarżona odpowie za pranie pieniędzy, oszustwa oraz prowadzenia działalności pożyczkowej bez zgody KNF. Grozi jej do 12 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Postępowanie zostało wszczęte dzięki ustaleniom operacyjnym funkcjonariuszy.

34-latka została zatrzymana w lipcu ubiegłego roku. Z zebranych informacji wynikało, że mieszkanka Lublina brała udział w piramidzie finansowej, dzięki czemu oszukała około 65 osób i instytucji finansowych na łączną kwotę 2,3 mln zł. Kobieta, prowadząc sklep z ubraniami, zajmowała się również oferowaniem inwestycji mających przynieść szybkie zyski. Pieniądze miały być lokowane przez inne podmioty na giełdzie lub w kryptowaluty. Przestępczy proceder rozpoczął się w maju 2016 r. i trwał do stycznia 2020 r.

Kobieta obiecywała swoim klientom szybki, wysokoprocentowy zysk, nawet na poziomie 30-40 procent tygodniowo. Chcąc wzbudzić zaufanie, 34-latka początkowo wywiązywała się z przyjętych zobowiązań i wypłacała swoim klientom zarobione pieniądze. Później proponowała zainwestowanie, także tych środków. Wszystkie te zabiegi osłabiały czujność pokrzywdzonych, a jednocześnie napędzały nowych klientów. Część z pokrzywdzonych to znajomi, a nawet członkowie rodziny. Pokrzywdzeni podkreślali, że kobieta była bardzo wiarygodna i wzbudzała ich zaufanie. Wśród jej klientów są osoby, które zaciągnęły kredyty i przekazały jej nawet po 100 tys. zł.

W efekcie działań operacyjnych i prowadzonego śledztwa zgromadzony materiał pozwolił przedstawić kobiecie łącznie 67 zarzutów dotyczących prania pieniędzy w kwocie ponad 600 tys. zł i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, oszustw na kwotę 2,3 mln zł oraz prowadzenia działalności pożyczkowej bez zgody KNF.

Obecnie postępowanie zostało zakończone skierowaniem do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie aktu oskarżenia przeciwko 34-latce. Kobiecie grozi do 12 lat więzienia – informuje komisarz Kamil Gołębiowski  z lubelskiej Policji.

Fot. Materiały lubelskiej Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam