Baza krwiodawców dla Ukrainy

2022-03-17

Pod hasłem „Gotowi oddać krew!” działa internetowa baza potencjalnych dawców krwi na potrzeby ratowania życia i zdrowia ludzi dotkniętych rosyjską agresją. Ma to pomóc racjonalnie zarządzać zasobami krwi.

Honorowe krwiodawstwo w Polsce jest postrzegane jako misja – Honorowi Dawcy zawsze chętnie i bardzo ofiarnie odpowiadają na potrzeby związane z zapewnieniem odpowiednich zasobów tego bezcennego, ratującego życie i nie dającego się sztucznie wytworzyć płynu.  

Baza krwiodawców z myślą o potrzebach związanych z wojną w Ukrainie powstała z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest swego rodzaju odpowiedzią na wyjątkowe, dramatyczne okoliczności oraz ogromne zaangażowanie Polek i Polaków na rzecz zaatakowanej Ukrainy.

Opracowano formularz, dzięki któremu możemy zgłosić naszą chęć i gotowość do oddania krwi jako formę pomocy dla naszych sąsiadów. Formularz jest dostępny na tej stronie: https://www.gov.pl/web/nck/formularz-zgloszeniowy

Pod tym samym adresem są także m.in. informacje, kto może oddawać krew, metodach jej pobierania, uprawnieniach krwiodawców, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Nowo powstała baza ma posłużyć racjonalnemu zarządzaniu zasobami krwi – jeśli okaże się to potrzebne, odpowiednie służby skontaktują się już bezpośrednio z osobami, które poprzez formularz zgłosiły chęć oddania krwi.

W informacji, która pojawiła się na stronach rządowych w związku z uruchomieniem bazy, czytamy jednocześnie, że stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce na chwilę obecną są wystarczające – dzieje się tak dzięki aktywności krwiodawców, rosnącej świadomości społecznej co do wartości krwiodawstwa oraz współpracy z publiczną służbą krwi.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam