Dzieci 2021 roku

2021-01-04

UNICEF szacował, że w pierwszy dzień roku w Polsce przyjdzie na świat około 989 dzieci. Według szacunków organizacji, dzieci urodzone w naszym kraju w 2021 r. mają szansę dożyć ponad stu lat.
Przypuszczano, że najprawdopodobniej pierwsze dziecko w 2021 r. urodzi się na Fidżi, a ostatnie tego dnia – w Stanach Zjednoczonych. Według UNICEF, w Warszawie na świat miało przyjść 46 dzieci, podobnie jak w Auckland w Nowej Zelandii (47). Organizacja szacowała, że po raz pierwszy większość dzieci urodzonych w Polsce w 2021 r. ma szansę dożyć ponad stu lat. Najdłużej będą żyły dzieci urodzone dziś w Andorze (119 lat), Szwajcarii (116) i Hiszpanii (114), a najkrócej dzieci z Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej (61 lat).
Globalnie ponad połowa porodów 1 stycznia miała się odbyć w zaledwie 10 krajach: Indiach (59.995 dzieci), Chinach (35.615), Nigerii (21.439), Pakistanie (14.161), Indonezji (12.336), Etiopii (12.006), Stanach Zjednoczonych (10.312), Egipcie (9455), Bangladeszu (9236) i Demokratycznej Republice Konga (8640). Łącznie na całym świecie w pierwszy dzień roku miało się urodzić około 371.504 dzieci. Średnia długość ich życia wyniesie 84 lata.
- Dzieci przychodzą dziś na świat w zupełnie innych okolicznościach niż jeszcze rok temu. Najmłodsi urodzeni w tym roku odziedziczą w przyszłości świat, o który powinniśmy zadbać już dziś. Uczyńmy zatem rok 2021 rokiem, w którym zaczniemy budować bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i zdrowszy świat dla dzieci - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.
W 2021 roku UNICEF obchodzi 75. rocznicę powstania. To ważny rok dla organizacji, której pomysłodawcą był Polak, dr Ludwik Rajchman. W latach 40. ubiegłego wieku, kiedy powstał UNICEF, najpopularniejszymi imionami żeńskimi nadawanymi dzieciom w Polsce były: Maria, Krystyna, Janina i Zofia. Dla chłopców najczęściej wybierano imiona: Jan, Stanisław, Józef lub Jerzy. Dziś te imiona powoli wracają do łask.
Uważa się, że dzieci urodzone w styczniu są ambitne i wytrwale dążą do celu. Niestety, wiele z nich nie będzie miało szansy wykorzystać w pełni swojego potencjału. Dziś, gdy świat stoi w obliczu bezprecedensowych wyzwań spowodowanych pandemią, spowolnieniem gospodarczym, rosnącą skalą ubóstwa i nierówności, praca UNICEF jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
Przez ostatnie 75 lat, podczas konfliktów, masowych przesiedleń, klęsk żywiołowych i kryzysów, UNICEF służył dzieciom na całym świecie. Wraz z Nowym Rokiem odnawia zobowiązanie do ochrony dzieci i walki o przestrzeganie ich praw bez względu na to, gdzie mieszkają - dodaje Henrietta Fore.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam