Dziecko w oknie – wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii

2024-05-15

Dzieci ciekawe otaczającego świata nie zdają sobie sprawy z grożących im niebezpieczeństw, dlatego to my rodzice jesteśmy za nie odpowiedzialni i powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo również w trakcie zabawy. Policja apeluje do opiekunów o wzmożoną czujność podczas opieki nad swoimi pociechami.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o wzmożoną czujność podczas opieki nad dziećmi. Zwracajmy uwagę na to, gdzie przebywają nasze pociechy, co robią i na czym polega ich zabawa. Nie zostawiajmy dzieci samych w domu bez opieki. Pamiętajmy, że miejsce ich zabaw powinno być bezpieczne również w domu. Drzwi i okna to bardzo interesujące rzeczy z punktu widzenia dziecka. Można je zamknąć, otworzyć, a przede wszystkim sprawdzić, co takiego tajemniczego kryje się po ich drugiej stronie. Jeśli jednak będą one nieodpowiednio zabezpieczone, mogą stać się przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków.

  • Pamiętaj, aby po przyjściu do domu, za każdym razem zamykać drzwi na zamek (warto zamontować go na tyle wysoko, aby również starsze dziecko nie mogło sobie poradzić z jego otwarciem).
  • Pamiętaj również, aby nie ustawiać pod oknem żadnych mebli, które mogłyby umożliwić dziecku wspięcie się na parapet.
  • Zabezpiecz okna, żeby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć
  • Dla dziecka balkon jest również niezwykle ciekawym miejscem. Przebywając na nim, może nie tylko pooddychać świeżym powietrzem, ale również obserwować i słuchać odgłosów ulicy. Pamiętaj jednak, że zabawy malucha na balkonie zawsze powinny się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Szczebelki balustrady balkonowej najlepiej przesłonić jakimś tworzywem, które pomoże ustrzec dziecko przed upadkiem z wysokości, zaklinowaniem się między prętami lub chociażby utratą ulubionej zabawki. Nie stawiaj na balkonie niczego, na co dziecko mogłoby się wspiąć.
  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego na balkonie ani w pomieszczeniu, gdzie są otwarte okna.
  • Zorganizujmy dzieciom czas tak, by się nie nudziły. Ciekawe otaczającego świata nie zdają sobie sprawy z grożących im niebezpieczeństw. Zróbmy wszystko, aby nie dochodziło do nieszczęśliwych wypadków.

Jesteś świadkiem takiego zdarzenia – REAGUJ! W podobnych przypadkach liczy się każda sekunda. Pamiętajmy, że wypadki z udziałem dzieci nie dotyczą tylko rodzin dysfunkcyjnych – mogą się zdarzyć w każdej rodzinie i w każdym miejscu. Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy, kiedy widzimy dziecko na parapecie, w oknie czy pozostawione bez opieki. Czasami sygnał od sąsiada, zwykłego przechodnia czy jakiejkolwiek innej osoby zainteresowanej losem dziecka może zapobiec tragedii.

Fot. Freepik

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1
Zdjęcie reklamy numer 2

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam