Leśny Korytarz z małą architekturą przyrodniczą

2023-01-11

Nowe, drewniane wyposażenie trafiło do Leśnego Korytarza. To najbardziej zielona część wąwozu na Czechowie, pomiędzy ulicami Kameralną i Północną. Zamontowano tam 44 domki, budki, hotele i schrony dla zwierząt żyjących w mieście, trzy tablice edukacyjne oraz dwie drewniane ławki – informuje Urząd Miasta.

– Montaż drewnianych elementów to pierwszy etap prac nad zagospodarowaniem wąwozu na Czechowie, który zapowiadaliśmy, i jednocześnie kontynuacja działań w ramach edukacji przyrodniczej w Lublinie. W bieżącym roku planujemy uzupełnić wąwóz o drewniane urządzenia zabawowe dla dzieci, utrzymane w naturalnej, leśnej stylistyce. Przy urządzaniu tego miejsca bierzemy pod uwagę przede wszystkim sugestie mieszkańców, które wpłynęły do nas podczas konsultacji społecznych, a więc prośby o zagospodarowanie tego terenu z zachowaniem istniejącej roślinności i wprowadzenie elementów małej architektury poza pasami komunikacyjnymi – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Prace polegały na montażu w Leśnym Korytarzu drewnianej architektury dla zwierząt: 3 domków dla jeży, 10 hoteli dla owadów, 15 budek dla drobnego ptactwa, 10 schronów dla nietoperzy oraz 6 karmników dla ptaków. Mała architektura trafiła w korony drzew oraz zakrzewienia w wąwozie. Ponadto zamontowano tam 3 tablice edukacyjne dotyczące bioróżnorodności w mieście: z informacjami o gatunkach żyjących w takich siedliskach jak Leśny Korytarz, tj. ptakach, ssakach oraz owadach i płazach; przybliżającą zasady dokarmiania ptaków oraz z informacjami o owadach zapylających, typu światowid.

Leśny Korytarz to część parku naturalistycznego w wąwozie na Czechowie, pomiędzy ulicami Kameralną i Północną. Wstępna koncepcja programowa, która powstała dla tego miejsca w 2022 r., zakłada powstanie czterech stref łączących różne funkcje. Polana Centralna to największa i najszersza część wąwozu między osiedlami, która otrzyma funkcję rekreacyjną m.in. z miejscami odpoczynku i strefą zabaw dla dzieci. Polana Północna to część terenów zielonych powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym. Leśny Korytarz to najwęższa część wąwozu prowadząca od Polany Centralnej aż do ul. Północnej (w trakcie zagospodarowania). Tu powstaje infrastruktura przyrodnicza dla ptaków i małych ssaków oraz mała architektura. Z kolei w Strefie Street Artu zlokalizowanej pod wiaduktem w al. Smorawińskiego znajdzie się przede wszystkim ogród deszczowy o funkcji retencyjnej z odpowiednio dobranych gatunków roślin magazynujących wodę. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej, jak graffiti czy murale.

Montaż infrastruktury dla miejskiej fauny w Leśnym Korytarzu to element realizowanego projektu VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom”.

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam