Miasto kontynuuje walkę ze szrotówkiem

2022-06-06

Trwa pierwszy etap walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W koronach najcenniejszych miejskich kasztanowców Miasto rozmieściło pułapki feromonowe, które mają wabić szkodniki.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w celu ochrony lubelskich kasztanowców zostały zastosowane wyłącznie pułapki feromonowe. Pojawiły się one m.in na okazach w pomnikowej alei nad Zalewem Zemborzyckim, przy ul. Świętochowskiego i ul. Solarza. Miasto zrezygnowało całkowicie z pułapek lepowych zakładanych na pnie drzew, z uwagi na fakt, że do lepów poza szrotówkiem, przyklejały się również owady pożyteczne np. biedronki czy jętki. Natomiast pułapki feromonowe działają wyłącznie na szrotówka, a po wymianie lepu, pułapka jest aktywna przez całe lato.

Lublin jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął na szeroką skalę walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, którego głównym żywicielem jest kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum). Według badań, ten uciążliwy szkodnik nie bywa bezpośrednią przyczyną obumierania kasztanowców, ale może wyrządzić ogromne szkody w koronie zaatakowanego drzewa, doprowadzając do przedwczesnego zasychania i opadania liści. Biorąc pod uwagę coraz szerszy obszar żerowania tego owada, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie liczebności szkodnika oraz opóźnienie opadania liści kasztanowców do połowy sierpnia (jest to koniec przyrostu rośliny, czas gdy drzewo jest już przygotowane do zimowania). Dzięki zabezpieczaniu drzew odpowiednimi środkami, możliwe jest przedłużenie wegetacji kasztanowców białych w Lublinie.

Zawieszanie feromonowych pułapek jest pierwszym etapem akcji prowadzonej przez Miasto. Jesienią, gdy opadną liście, przystąpimy do drugiego etapu – grabienia i palenia liści ze szkodnikiem.

źródło: www.lublin.eu

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam