Najwyższa pora zaplanować sezonową wymianę opon

2024-04-16

Wiosna w pełni, dlatego warto wymienić opony w naszym aucie na letnie. Średniodobowe temperatury są coraz wyższe. Słupki rtęci wskazują niejednokrotnie wartości charakterystyczne dla letnich miesięcy. Jak podają producenci opon oraz eksperci takim wyznacznikiem jest temperatura w granicach 7 stopni Celsjusza – przypomina Policja.

Warunki panujące na drogach zimą oraz latem powodują, że kierowcy potrzebują zwykle dwóch kompletów ogumienia. Opona ma zawsze to samo zadanie, polegające na zapewnieniu przyczepności oraz dobrego prowadzenia. W zależności od pory roku musi poradzić sobie z różnymi, często skrajnymi, warunkami.

Choć w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, to trzeba mieć świadomość, że właściwy stan oraz rodzaj ogumienia w pojeździe gwarantuje kierującym bezpieczne przemieszczanie się po drogach.

Nowe opony charakteryzują się bieżnikiem o głębokości od 8 do 10 mm. Grubość bieżnika w oponach letnich jest zbliżona do tej w zimowych, przy czym minimalna wysokość bieżnika, jaką dopuszcza polskie prawo to 1,6 mm. Różnice w budowie 
i składzie mieszanki wykorzystywanej do produkcji obu rodzajów opon widać, gdy na zewnątrz zmieniają się temperatury. 

W okresie letnim opona zimowa szybciej się nagrzewa i ściera w trakcie jazdy. 
W efekcie, gdy jeździ się na oponach zimowych latem, droga hamowania na oponach zimowych może być o nawet kilkanaście metrów dłuższa niż w przypadku opon letnich! 

Guma stosowana w letnim ogumieniu będzie natomiast zbyt twarda zimą, a kształt bieżnika takiej opony nie pozwoli na sprawne pokonanie błota pośniegowego, nie wspominając już o śniegu czy lodzie. Niskie temperatury dodatkowo wpływają na twardnienie mieszkanki, co z kolei może prowadzić do pękania, ścierania i kruszenia się gumy, przez co opony letnie szybciej się niszczą. Przede wszystkim takie ogumienie zimą może spowodować dużo gorszą przyczepność, utratę panowania nad pojazdem oraz wydłużenie drogi hamowania.

Sezonowa wymiana ogumienia w naszym pojeździe to nie tylko kwestia oszczędności oraz komfortu jazdy i łatwość pokonywania kolejnych kilometrów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze.

Mając na uwadze powyższe, należy stosunkowo wcześniej zadbać o wymianę opon 
i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam