O integracji i wsparciu dla Ukrainy – pod znakiem Nagrody Europy

2024-06-05

W Lublinie obradowało Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody Europy. Do Lwowa delegaci zawieźli przesłanie solidarności z ukraińskim narodem. 


Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy odbyło się 1 czerwca w Lublinie, gromadząc blisko 30 delegatek i delegatów z 12 miast.
Obrady zaczęły się przed południem w lubelskim Urzędzie Miasta. Wszystkich obecnych powitali prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wiceprzewodniczący podkomisji Nagrody Europy Pierre Alain Fridez. Zwieńczeniem debaty, której temat przewodni brzmiał „Przyszłość integracji europejskiej i integracja wewnątrz Europy”, było przyjęcie dokumentu nazwanego Deklaracją Lubelską.

Kontekstem Deklaracji Lubelskiej jest – jak w niej zaznaczono – niesprowokowana i nieuzasadniona wojna wytoczona przez Rosję Ukrainie już w 2014 r., późniejsza agresja na pełną skalę, ale i konflikty zbrojne w innych częściach świata. Deklaracja wyrasta także z uznania wzrastającej roli dyplomacji miast europejskich w promowaniu najwyższych wartości wspólnoty – porozumienia między narodami, praw człowieka, demokracji, tolerancji i pokoju. Sygnatariusze dokumentu deklarują – jak napisano – pełną współpracę z instytucjami europejskimi i innymi międzynarodowymi organizacjami w kształceniu młodych ludzi, promowaniu polityk miejskich i ułatwianiu wymian, które umożliwiają ludziom wzajemne poznanie się, walkę ze stereotypami i budowanie zaufania między społecznościami miast europejskich. Sygnatariusze wyrażają też wiarę w dialog międzykulturowy, pokojową współpracę i wzajemny szacunek w stosunkach między miastami i krajami, zarazem zdecydowanie potępiając przemoc, dyskryminację i mowę nienawiści w relacjach międzynarodowych. Deklarację Lubelską podpisała Rada Europy oraz miasta: Lublin, Altötting, Częstochowa, Bolesławiec, Chmielnicki, Charków, Darmstadt, Donostia – San Sebastián, Iwano-Frankowsk, Mülheim, Nancy oraz Würzburg.

Zaprezentowano też wnioski i pomysły wypracowane przez Forum Młodzieży pod hasłem „Budowanie zaufania w integracji opartej na wartościach europejskich”. Uczestnicy mieli też okazję zapoznać się z kształtem nowej strony internetowej Stowarzyszenia.

Przypomnijmy: Nagroda Europy to najwyższe wyróżnienie przyznawane każdego roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) gminom najbardziej aktywnym w promowaniu wartości i ideałów europejskich.

Jeszcze tego samego dnia w programie znalazły się dwie wizyty studyjne dla uczestników Zgromadzenia na terenie Lublina. Pierwsza miała miejsce w przestrzeni młodzieżowej ,,Hej!”, stworzonej po konsultacjach z samymi młodymi ludźmi w programie Europejska Stolica Młodzieży; druga – w Centrum Integracji Baobab, mającym zbliżać lublinian i m.in. uchodźców wojennych. Jako że 1 czerwca odbywała się w Lublinie Noc Kultury, uczestnicy Zgromadzenia i Forum Młodych zobaczyli m.in. Kaplicę Trójcy Świętej w tamtejszym zamku.

2 czerwca udano się na krótki wyjazd do Lwowa. W Ratuszu europejskich samorządowców przyjął pierwszy zastępca mera Lwowa Andriy Moskalenko. Opowiadał o sytuacji miasta i życiu jego społeczności po wybuchu pełnoskalowej wojny – trudnościach i zagrożeniach z nią się wiążących. Dziękował przy tym europejskim przyjaciołom za pomoc i solidarność okazywaną zarówno jego miastu, jak i całej Ukrainie.

We Lwowie samorządowcy odwiedzili Narodowe Centrum Rehabilitacji ,,Niezłomni” sfinansowane w znacznej mierze ze środków od europejskich partnerów. Centrum jest w stanie udzielać pomocy ok. 50 tys. osobom rocznie w zakresie fizycznej i psychologicznej rehabilitacji po doświadczeniach spowodowanych rosyjską agresją. Wykonuje się tam nie tylko zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej, ale i wytwarza protezy ortopedyczne dla ofiar bomb, rakiet i min.

Krótka wizyta we Lwowie zakończyła się w wypełnionym nowymi mogiłami miejscu tuż obok Cmentarza Łyczakowskiego. Na terenie tym – wcześniej służącym innym celom – w ciągu ostatnich miesięcy chowano ludzi, którzy stracili życie w wyniku rosyjskiego najazdu. Pod tablicą memorialną europejscy goście złożyli wieniec, a na kilkunastu grobach poległych żołnierzy zapalili znicze. 

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam