Od 31 I rejestracja używanych aut na nowych zasadach

2022-01-26

Po zakupie auta nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych. Nowe regulacje wprowadzają też możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego – pod pewnymi warunkami.

Po zakupie używanego samochodu nie trzeba będzie wymieniać tablic rejestracyjnych. Będziemy mogli złożyć wniosek o rejestrację pojazdu z prośbą o zachowanie jego dotychczasowego numeru rejestracyjnego (w tym tablicy) – jeżeli tylko jest on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Jako nowi właściciele będziemy mogli zachować dotychczasowe numery samochodu niezależnie od tego, z jakiego województwa pochodzi.
Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie dotyczyła tzw. czarnych tablic oraz białych z flagą PL. Przy rejestracji pojazdu trzeba będzie przedłożyć tablice rejestracyjne do legalizacji lub wymiany oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 72 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Przepisy wchodzące w życie od 31 stycznia umożliwią także czasowe wycofanie samochodu osobowego z ruchu – jednak tylko w przypadku konieczności wykonania naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia tzw. szkody istotnej. Samochód  będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy – bez możliwości przedłużenia tego okresu.
Po naprawie – przed ponowną rejestracją i dopuszczeniem do użytkowania – samochód będzie musiał przejść dodatkowe badanie techniczne na stacji diagnostycznej. Zgodnie z nowymi przepisami samochodu osobowego nie będziemy mogli ponownie wycofać z ruchu wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął określony w ostatniej decyzji okres czasowego wycofania.  
  

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam