Płatniku, nie założyłeś PUE? Zgłoś się do ZUS po login i hasło do swojego profilu

2023-01-17

Płatnicy, którzy nie założyli samodzielnie konta na PUE, będą mieć taki profil założony przez ZUS. Aby w pełni z niego korzystać, płatnik musi zgłosić się do ZUS po login i hasło. Dane do logowania można będzie uzyskać także online, podczas e-wizyty.

Od nowego roku każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale również rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego czy osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu np. studenta.

Na koniec 2022 r. już 2,3 mln (z 2,5 mln) małych płatników składek miało swój profil na PUE. Płatnikom, którzy nie założyli konta na PUE do końca roku, ZUS utworzy konto informacyjne, ale to sam płatnik będzie musiał dokończyć proces rejestracji. Aby klient mógł się zalogować na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na Sali Obsługi Klienta w dowolnej placówce ZUS.

* Bez profilu pracodawca nie zobaczy eZLA swojego pracownika

Profil PUE ZUS to ważne narzędzie w zarządzaniu organizacją pracy, dzięki niemu pracodawca ma na bieżąco informację, czy jego pracownicy są chorzy, mają zwolnienie lekarskie i przez jaki czas nie będzie ich w pracy. To pozwala na szybką reakcję przy organizacji zastępstwa itp. 

Jeżeli pracodawca nie założył profilu na PUE, a profil informacyjny założył za niego ZUS i nie został on jeszcze aktywowany, lekarz wystawi e-ZLA dla chorego pracownika tylko elektronicznie.  Medyk nie wręczy już pracownikowi wydruku zwolnienia, tak jak to było dotychczas, gdy płatnik nie miał PUE. O takim zwolnieniu pracodawca nie dowie się, póki nie aktywuje swojego konta w ZUS. 

Tym bardziej warto odwiedzić placówkę ZUS po dane do logowania. Wizytę można wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę. Wystarczy zadzwonić pod numery telefonów do wybranych placówek, które są dostępne na stronie internetowej ZUS, w zakładce kontakt, pod hasłem „zarezerwuj wizytę”.  

Jeśli nie chcemy obsługiwać swojego profilu samodzielnie, możemy kogoś upoważnić do dostępu do profilu płatnika poprzez formularz pełnomocnictwa (ZUS PEL). Osoba, której klient udzieli upoważnienia, musi najpierw zarejestrować swoje konto na PUE, a potem na podstawie pełnomocnictwa otrzyma dostęp do profilu jako płatnik.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam