Ruszają zapisy do nowej placówki dla lubelskich seniorów

2022-11-07

Atrakcyjne wycieczki, fizjoterapia czy zajęcia aktywizujące to tylko część oferty nowej placówki dla mieszkańców Lublina powyżej 60 lat. Środowiskowe Centrum Seniorów przy ul. Śliwińskiego 5 rozpocznie działalność na początku grudnia. Już teraz można wziąć udział w trwającym naborze do placówki – informuje Urząd Miasta

– Utworzenie Centrum jest elementem wdrażanej przez Miasto zasady dezinstytucjonalizacji usług społecznych. To długotrwały proces, a jego efektem ma być odejście od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w środowisku lokalnym. Oznacza to m.in. zapewnienie seniorom takiego wsparcia, które pomoże im prowadzić samodzielne życie w ich domowym otoczeniu. Jestem przekonana, że nowa placówka zapewni wielu osobom adekwatną pomoc świadczoną w przyjacielskiej, rodzinnej atmosferze – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Środowiskowe Centrum Seniorów jest nowo powstającą placówką prowadzoną przez Zespół Ośrodków Wsparcia. Jego oferta będzie adresowana do nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, mieszkających w Lublinie, a szczególnie w dzielnicy Czechów. Otrzymać mogą różne formy wsparcia, pomagające prowadzić samodzielne, aktywne życie. Już teraz prowadzony jest nabór chętnych do korzystania z oferty placówki. Pracownicy po otrzymaniu zgłoszeń i zapoznaniu się z oczekiwaniami i potrzebami przyszłych uczestników zajęć zaproponują udział w jednej z form wsparcia. Mieszkańcy zainteresowani szczegółowymi informacjami i wzięciem udziału w rekrutacji do Centrum proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem 880 523 419.

Centrum będzie zlokalizowane w budynku Szkoły Podstawowej nr 43 przy ul. Józefa Śliwińskiego 5 w Lublinie. Wydzieloną część szkoły poddano modernizacji i przystosowano do potrzeb osób starszych. Do dyspozycji seniorów będą dwie przestronne sale, kuchnia oraz toalety. Sala świetlicowa, która będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i jadalni, zostanie wyposażona m.in. w stoły z krzesłami, fotele, szafę, komodę, laptop, telewizor, rzutnik i ekran do projekcji filmów oraz radioodtwarzacz. W sali rekreacyjnej  przewidziano sprzęt do ćwiczeń – rowerek stacjonarny, bieżnię, rotory oraz inne drobne przyrządy. W pomieszczeniu, w którym znajduje się w pełni wyposażony aneks kuchenny, będzie możliwe przeprowadzanie zajęć z zakresu terapii kulinarnej. W Centrum znajdują się dwie toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Osobom w wieku 60+, nieaktywnym zawodowo i samodzielnym w wykonywaniu codziennych czynności placówka proponuje uczęszczanie do Punktu Dziennego Pobytu. Zapewni on 30 miejsc i czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Seniorzy mają do wyboru m.in.: zajęcia terapeutyczno-aktywizujące i edukacyjne (muzyczne, plastyczne, literackie, kulinarne, ruchowe, treningi pamięci, nordic walking), fizjoterapię i masaże czy udział w uroczystościach, spotkaniach towarzyskich i okolicznościowych oraz atrakcyjne wyjścia, spacery i wycieczki. W ramach dziennego pobytu uczestnicy będą mieli zapewnione wsparcie psychologiczne i socjalne, a zajęcia będą prowadzić wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość skorzystania na miejscu z obiadów. Koszty uczestniczenia w zajęciach i wydarzeniach zależą od wysokości dochodu.

Trwa również nabór osób zamieszkałych w dzielnicy Czechów chcących skorzystać z dowozu posiłków do miejsca zamieszkania. Usługa Punkt Domowej Opieki przeznaczona jest dla osób, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne opuszczanie miejsca zamieszkania. Tak jak w innych częściach miasta posiłki dowożone będą od poniedziałku do piątku, a odpłatność za nie zależy od wysokości dochodu. Mieszkańcy mogą też liczyć na poradnictwo, wsparcie socjalne i możliwość uczestniczenia w spotkaniach okolicznościowych organizowanych w Centrum. Usługą może być objętych do 40 osób.

W ramach Centrum ruszy również Środowiskowy Klub Seniora przeznaczony dla samodzielnych i aktywnych osób starszych, umożliwiający rozwijanie pasji, zdobywanie nowych umiejętności i aktywne spędzanie wolnego czasu. Oferta Klubu to m.in.: zajęcia rozwijające zainteresowania (plastyczne, muzyczne, poetyckie, rękodzielnicze), zajęcia ruchowe, treningi pamięci, spacery, wycieczki i zabawy taneczne, wspólne obchodzenie świąt i uroczystości, spotkania integracyjne. Środowiskowy Klub Seniora będzie czynny w godz. 15.00-17.00. Ilość chętnych zadecyduje o częstotliwości spotkań, przewiduje się utworzenie 40 miejsc. Uczestnictwo w zajęciach klubowych będzie bezpłatne.

Środowiskowe Centrum Seniorów dofinansowano ze środków z grantu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach projektu pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, II Oś priorytetowa Efektywne Polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Wartość grantu wynosi ponad 2 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł pochodzi ze środków europejskich, co stanowi około 84% wartości projektu.

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam