Spektakle cyrkowe opanują ulice Lublina

2022-07-13

13. edycja festiwalu Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28-31 lipca na Starym Mieście.

Jak informuje Urząd Miasta, w Lublinie wystąpią artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej, aby zaprezentować zapierające dech w piersiach pokazy. Już od tygodnia istnieje możliwość zakupu biletów na zamknięte spektakle,  które można nabyć przez aplikacje Going. W programie znajdziemy również około 20 zróżnicowanych propozycji artystycznych, na które wstęp jest bezpłatny. Na uczestników Carnavalu czekają spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów, które jak zwykle odbywać się będą na lubelskich ulicach, placach i w czarujących zakamarkach Starego Miasta.

* Double Take Cinematic Circus

Plac Litewski w piątek i sobotę 29-30 lipca opanuje Double Take Cinematic Circus. W spektaklu ulicznym pt. „Jump Cut” artyści, obalając granice intymności, przeniosą swój salon w skali makro na plac Litewski, gdzie bogactwem technik cyrkowych zilustrują wzloty i upadki odbywające się w zaciszu ich niespokojnego domu. To jedna z propozycji familijnych tegorocznego Carnavalu, która przypadnie do gustu najmłodszym widzom.

* Zirk Comedy

Rodzinom z dziećmi spodoba się również spektakl wędrującego cyrku - teatru ulicznego w wykonaniu Compagnia Lanutti e Corbo. Spektakl „Zirk Comedy” za sprawą baśniowego anturażu przeniesie widzów w zaczarowany świat muzyki, klaunady i iluzji stworzony przez włoskie duo.

* Halo, Sąsiad?!

Na placu Krąpca widzowie zobaczą polski spektakl „Halo, Sąsiad?!” duetu Fantasmagorie. Spektakl został zaprezentowany w kwietniu w ramach konkursu „Incydent polski” i wywołał na widowni gromki śmiech zarówno wśród dzieci, jak i nieco starszej publiczności.

* Mechanicy

Ekipa spektaklu „Mechanicy”, czyli grupa ALE Circus Dance Company to wyróżnieni laureaci konkursu „Incydent polski”. Akrobatyczno-żonglerski spektakl w zaskakującej scenografii opanuje z rozmachem nie tylko płyty chodnikowe, ale i niebo nad placem Litewskim.

* Grupa Cie Mesdemoiselles

Show akrobatyczne, tym razem w kobiecym wydaniu zaprezentuje francuski tercet aerialowy z grupy Cie Mesdemoiselles.  Artystki wystąpią na kilkumetrowej konstrukcji rozstawionej na terenie zielonych Błoni pod Zamkiem. Wśród sterty pstrych ciuchów na scenie pomiędzy kobietami rozegra się dialog, kreujący postać kobiety samej w sobie, tak fikcyjnej, jak i realnej.

* Cie Rampante „Rococó”

W otwartym programie festiwalu znajdują się również dwa ciekawe duety damsko-męskie o zgoła odmiennych korzeniach. Ognista argentyńska para Cie Rampante "Rococó", która z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych od akrobatyki, przez manipulacje przedmiotami do balansu na kole cyra, oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego. 

* Balaton 1982

Na drugim biegunie zaprezentuje się słowacka propozycja Street Theatre ze spektaklem „Balaton 1982”. To interaktywna komedia uliczna, która za pomocą pantomimy i klaunady przeniesie widzów w sentymentalną wakacyjną podróż do czasów socjalizmu. Artyści, przemierzając ulice Lublina leciwym rowerem wodnym, ukażą absurdy i śmieszność słusznie minionej epoki.

* Andy Spigola

Solowo zaprezentuje się włoski artysta uliczny Andy Spigola. To niespokojny playboy, miłośnik magii, tańca i dużych wysokości. Jego wyczyny balansujące między głupotą a odwagą zabiorą widzów do świata absurdu, w którym istnieje tylko jedno hasło: „BOATO!”.

* Występy uliczne

W tym roku nie zabraknie śmiałków na taśmach. Slacklinerów  będzie można podziwiać na Starym Mieście i przy Centrum Spotkania Kultur. Coś, co  na pewno jeszcze zaskoczy widzów, to międzynarodowe grono buskerów, którzy zgłosili się do konkursu buskerskiego. W ubiegłym roku organizatorzy zapraszali do konkursu tylko polskich artystów, w tym roku poszerzyli formułę, odcinając się zupełnie od pojęcia granic. Finaliści konkursu zostaną ogłoszeni niebawem.

* Tribute

Jak zwykle Lublin będzie stacją finałową, zwieńczającą podróż projektu Śladami Singera Bramy Grodzkiej Teatru NN. „Powrót Sztukmistrza” otworzy program festiwalowy w czwartek, natomiast w niedzielę wystąpią rodzimi lubelscy artyści z Fundacji Sztukmistrze prezentując spektakl „Tribute”.

W programie dodatkowo akcenty muzyczne, strefa foodtruck, spotkania Aerialove na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim oraz stworzony z potrzeby dawania radości Bar żongler, który na te kilka dni znów zawita w Lublinie i będzie cieszyć uczestników festiwalu barową ekwilibrystyką.

Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu na carnavallublin.eu

* O Festiwalu

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie związane z Lublinem od 2008 r., największy 

w Polsce festiwal łączący sztukę cyrkową. Impreza co roku przyciąga tłumy turystów oraz artystów ulicznych z całego świata. Jest imprezą-wizytówką Lublina, która oddaje duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat miasta. Podczas festiwalu prezentowana jest światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna balansująca pomiędzy teatrem a cyrkiem, podczas gdy ponad głowami przechodniów spacerują Slacklinerzy.

Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28–31 lipca 2022 r. na Starym Mieście w Lublinie. Program Carnavalu to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem.

Carnaval Sztukmistrzów 

28–31 lipca 2022 

Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie 

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie 

Partnerzy: Lublin 2023 – Europejska Stolica Młodzieży, Arche Hotel Lublin, Firmament, Wallonie – Bruxelles International.be 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam