Startuje Akademia Miasto – program edukacji obywatelskiej

2022-10-03

Lublin rusza z nową inicjatywą adresowaną do młodych osób. To Akademia Miasto – program edukacji obywatelskiej realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Celem działań jest opracowanie gotowych scenariuszy lekcji edukacji obywatelskiej poprzez przetestowanie przygotowanych materiałów w szkołach i na uczelniach. Nabór placówek do udziału w zajęciach potrwa do 12 października - informuje Urząd Miasta.
– Lublin potrzebuje interdyscyplinarnych programów młodzieżowych, dzięki którym głos młodych ludzi będzie jeszcze lepiej słyszalny. Edukacja obywatelska, propagowanie idei partycypacji młodzieżowej, samorządności, wzmacnianie aktywności społecznej młodych ludzi ma na celu budowanie relacji i więzi z miastem, odpowiedzialności za jego rozwój. Dzięki temu razem będziemy tworzyć przyszłość Lublina, miasta przyjaznego młodzieży, miasta naszych wspólnych marzeń – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Program Akademia Miasto dostarczy praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu miasta i jego elementów, życiu mieszkańców i mieszkanek. Zajęcia przybliżą informacje o podejmowanych decyzjach i ich wpływie na miasto. Młodzi ludzie dowiedzą się, jakie możliwości rozwoju daje im miasto oraz jak mogą na nie wpłynąć i je zmieniać. Młodzież oraz osoby dorosłe będą wzajemnie uczyć się od siebie. Działania obejmą m.in.: współtworzenie zajęć edukacyjnych, tworzenie informatora o Lublinie, mapowanie różnych przestrzeni miasta i aktywności związane z tworzeniem rozwiązań miasta przyjaznego młodym ludziom. Wspólnie testowane będą różne metody i narzędzia: spotkania, spacery badawcze, debaty, odgrywanie ról, usługi prototypowania, działania artystyczne, włączające do działania.
– Efektem programu będą gotowe scenariusze, które mogą posłużyć jako podstawa do przeprowadzenia zajęć zachęcających młodzież do włączenia się w przeznaczone dla niej aktywności. Przygotowując materiały, skupiliśmy się na tematach ważnych dla naszego wspólnego życia w mieście. Zapraszam szkoły oraz uczelnie do udziału w programie i testowania przygotowanych materiałów i urozmaicenia jednocześnie własnych planów zajęć – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Do udziału w Akademii Miasto i tym samym w testowaniu scenariuszy mogą się zgłaszać się grupy młodzieży liczące od 10 do 30 osób, w wieku 10-30 lat uczące się w: szkołach podstawowych (7-8 klasy), liceach publicznych, niepublicznych lub prywatnych, technikach, szkołach branżowych, szkołach dla młodzieży z niepełnosprawnością, szkołach i ośrodkach dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz szkołach wyższych.
– Zależy nam na przetestowaniu stworzonych materiałów i zebraniu opinii na ich temat, które umożliwią wprowadzenie poprawek i przygotowanie finalnych wersji. Skupimy się na tym, aby zajęcia były atrakcyjne oraz dostarczały użytecznej wiedzy. Udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga od osób uczestniczących i placówek żadnych przygotowań. Jedyne, czego potrzebujemy, to przestrzeni do poprowadzenia zajęć – mówi Dariusz Figura, prezes Fundacji TEAM Teatrikon.
Program zakłada również udział młodzieży cudzoziemskiej, dlatego scenariusze będą dostępne w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, a wśród edukatorów i edukatorek znajdują się osoby posługujące się każdym z tych języków.
Grupy, które zgłoszą się do udziału w projekcie, będą mogły wybrać jeden spośród 10 przygotowanych tematów:
*Działania młodzieżowych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w Lublinie;
*Szkolny Budżet Obywatelski w Lublinie;
*Młodzieżowa Rada Miasta Lublin;
*Rada Studentów Lublina;
*Wolontariat młodzieżowy w Lublinie;
*Program grantowy i stypendia skierowane do młodych ludzi w Lublinie;
*Przestrzenie dedykowane młodym ludziom w Lublinie;
*Działania międzykulturowe dla młodych ludzi w Lublinie;
*Wsparcie psychologiczne oraz działania z zakresu profilaktyki zdrowia fizycznego i psychicznego dla młodych ludzi w Lublinie;
*Programy edukacyjne i rozwojowe dla młodych ludzi w Lublinie.
Zajęcia w zgłoszonych szkołach i uczelniach rozpoczną się 17 października i potrwają do 13 listopada. Każdy scenariusz będzie miał dwie wersje czasowe: 45 i 90 minut. Grupy, które zgłoszą się do udziału w testach, wybiorą temat warsztatów i czas trwania. W sumie w ramach testów zaplanowano 20 takich spotkań.
Dodatkowo, z myślą o osobach, które chcą wziąć udział w konsultacji scenariuszy, a nie mogą zorganizować szkolenia u siebie w placówce, wszystkie testowane scenariusze zostaną zamieszczone na stronie Miasta Lublin i Fundacji TEAM Teatrikon. Umożliwi to zapoznanie się z nimi i przekazanie uwag za pomocą ankiety online. Podczas testów w placówkach i za pomocą ankiety online będą zbierane również propozycje tematów na kolejne scenariusze.
Po zakończeniu tego etapu scenariusze zostaną poprawione zgodnie z uwagami, opracowane graficznie, a następnie przetłumaczone na język angielski i ukraiński. Tak przygotowane bezpłatne materiały znajdą się na stronie Miasta Lublin i Fundacji TEAM Teatrikon. Na zakończenie projektu przewidziano webinar dla nauczycieli połączony z prezentacją gotowych materiałów edukacyjnych.
Miasto planuje, aby na bazie działań i doświadczeń Akademii Miasto zdobytych w 2022 i 2023 powstał miejski program edukacji obywatelskiej.
Informacje o naborze do testowania scenariuszy wraz z ankietą zgłoszeniową znajdują się na stronie: www.teatrikon.pl/zgloszenia.

Fot. Materiały Urzędu Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam