Świąteczne choinki otrzymają nowe życie

2023-01-10

Miasto znów prowadzi zbiórkę żywych choinek w donicach. Przekazane przez mieszkańców poświąteczne drzewka wiosną zostaną posadzone w przestrzeni Lublina – informuje Urząd Miasta.

– Mieszkańcy, którzy nie mają co zrobić z poświątecznym drzewkiem w donicy, mogą oddać je do miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Choinki, które będą w dobrej kondycji, trafią na lubelskie ulice i tereny zielone. Pamiętajmy jednak, że aby roślina się przyjęła, powinniśmy poddać ją procesowi hartowania – po tym jak przestanie być już świąteczną dekoracją mieszkania, należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia. Drzewko wystawione od razu na niskie temperatury, może ulec poważnemu uszkodzeniu – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Mieszkańcy, którzy z okazji świąt zdecydowali się na zakup drzewka w donicy i nie mają możliwości zasadzenia go do gruntu, mogą przynieść choinkę do miejskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Metalurgicznej 13 k. Tam pracownik Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej, po oględzinach rośliny i ocenie stanu jej korzeni, zdecyduje, czy drzewko jest w dobrej kondycji i nadaje się do posadzenia. Największe szanse na przyjęcie będą miały rośliny regularnie podlewane, przechowywane w mieszkaniach o dużej wilgotności powietrza i w niezbyt wysokiej temperaturze.

Żywe choinki w donicach można dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów do 10 lutego od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00. Sadzenie roślin rozpocznie się wczesną wiosną, jak tylko pozwoli na to pogoda.

Odbiór pozostałych choinek z terenu nieruchomości zamieszkałych realizowany jest zgodnie z zasadami odbioru odpadów wielkogabarytowych w formie tzw. wystawki. Ponadto w harmonogramie odbioru odpadów przewidziano także dodatkowy styczniowy i lutowy termin dla poświątecznych drzewek. Zainteresowane tą opcją osoby powinny wypełnić elektroniczny formularz zapotrzebowania dostępny na stronie firmy odbierającej odpady w danym sektorze albo zgłosić taką potrzebę telefonicznie. 

Fot. Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam