To już prawie Wielkanoc

2023-04-06

Czas wyciszenia widać już w naszych domach. Z wolna nasze myśli zaczynają się koncentrować głównie na Świętach Wielkanocnych, porzucając codzienność i borykanie się z rzeczywistością. 
Sprzyjają temu uroczystości, których świadkami jesteśmy w tych dniach. 
Dziś, w Wielki Czwartek, przed południem rozpocznie się Msza krzyżma, którą celebrować będzie biskup wraz z  księżmi danej diecezji. W jej trakcie wszyscy zgromadzeni duchowni wspólnie odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Uczestniczą w niej też diakoni i ministranci. Wyraża jedność Kościoła. Nie należy jeszcze do Triduum Paschalnego, lecz kończy okres Wielkiego Postu. 
Triduum Paschalne, trzy najważniejsze dni w życiu katolików, podczas których będą celebrowane misterium paschalne: męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, rozpocznie w kościołach popołudniowa Msza Wieczerzy Pańskiej z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do  kaplicy adoracji. Msza Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i Eucharystię. Pozostaje niezakończona, nie kończy się błogosławieństwem wiernych i rozesłaniem.
Jej kontynuacja - to Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek, przy ołtarzu  bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. 
Wielka Sobota będzie czasem rozważania Męki Pańskiej przy grobie Pańskim. Tradycją jest odwiedzanie symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a także grobów bliskich na cmentarzach. W tym dniu też błogosławi się pokarmy, które będą spożywane podczas śniadania wielkanocnego. Przyniesione w wiklinowych koszykach przybranych bukszpanem, mają swą tradycyjną symbolikę. Do koszyczków wkładamy jajka - kraszanki lub pisanki - symbolizujące nowe życie, maślanego lub cukrowego baranka z chorągiewką, na której widnieje napis Alleluja - symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, chleb, babkę wielkanocną, chrzan, sól i pieprz, wędliny, niekiedy także miód.
To dzień, w którym nie jest w Kościele sprawowana msza św.
Do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego należy liturgia wigilii paschalnej, w czasie której zostaną poświęcone woda i ogień. Jest czasem czuwania na cześć Pana. Odbywa się nocą z soboty na niedzielę. W jej trakcie zostanie obwieszczone Zmartwychwstanie Chrystusa oraz ponownie usłyszymy dzwony i organy, milczące od Wielkiego Czwartku. 
Poranna msza, rezurekcja, jest częścią świętowania  zmartwychwstania Chrystusa i ogłaszania tej radosnej wieści. 
Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam