Ukraina pod lupą, czyli polityka, gospodarka i społeczeństwo w obliczu wojny

2022-10-17

Trwająca od ponad siedmiu miesięcy rosyjska inwazja na Ukrainę oprócz niewyobrażalnego cierpienia ludności cywilnej przyniosła ogromne straty gospodarcze, ekologiczne i społeczne. Kto i z jakiej pozycji mówi o Ukrainie i jej bezpieczeństwie? Czy rozproszone źródła energii są rozwiązaniem na kryzys energetyczny? Nad tymi zagadnieniami zastanawiać się będą eksperci i ekspertki podczas konferencji „Ukraina pod lupą”, która poświęcona będzie kluczowym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo oraz jego odbudowie.

  • Za każdym razem, kiedy słyszę o konflikcie w Ukrainie, to się wzdrygam, bo nie ma żadnego konfliktu w Ukrainie. Jest atak, jest ofensywa przeciwko Ukrainie, która trwa od 2014 roku –Oksana Zabużko, ukraińska pisarka i filozofka.
  • W XXI wieku nie ma miejsca na użycie siły i przymusu w celu zmiany granic. Napięcia i konflikty powinny być rozwiązywane wyłącznie w drodze dialogu i dyplomacji - Rada Europejska, 24 lutego 2022.
  • „Ukraina pod lupą” to interdyscyplinarne, społeczne wydarzenie, w trakcie którego poszukiwane będą rozwiązania inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji. 

Wojna to nie tylko polityka…

To przede wszystkim niewyobrażalne cierpienie sprowadzone na ludzi żyjących w obszarach objętych konfliktem. Zbrodnie na ludności cywilnej, straty materialne, uchodźstwo oraz skażenie środowiska naturalnego to zaledwie kilka spośród wyzwań, z którymi mierzymy się już dzisiaj, a które towarzyszyć nam będą jeszcze przez wiele kolejnych lat. Nam – albowiem tragiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę dotykają również Polski, całego regionu, a nawet świata. Od 24 lutego tego roku prawie 7 mln Ukraińców i Ukrainek znalazło w Polsce swój azyl. Codziennie wspólnie z nimi zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze agresja za naszą wschodnią granicą? Jak to możliwe, że w XXI wieku wciąż w sercu Europy łamane są prawa człowieka? Jak radzić sobie w obliczu przepełnionej cierpieniem codzienności? Brutalna inwazja na Ukrainę wskazała liczne pytania o przyszłość tego kraju, ale i o przyszłość wspólnych polityk unijnych. W społecznym interesie leży, aby odpowiedzi na nie były jak najbardziej inkluzywne, holistyczne oraz zgodne z duchem zielonej transformacji.

„Ukraina pod lupą” to edycja specjalna dorocznej konferencji „Świat pod lupą”. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe, organizowanej przez Przedstawicielstwo Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie z organizacjami partnerskimi. Cykl ma na celu stworzenie platformy dla wymiany na temat najbardziej palących zagadnień współczesnego świata w gronie renomowanych intelektualistów/intelektualistek, ekspertów/ekspertek i mówców/mówczyń z rozmaitych państw. Tegoroczne wydarzenie poświęcone jest najważniejszym kwestiom politycznego, gospodarczego i społecznego rozwoju w Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na to suwerenne państwo. To również okazja dla ekspertów/ekspertek z Ukrainy by dyskutować, sieciować i wymieniać poglądy ze społecznością międzynarodową na temat sytuacji w swoim kraju.

Wiemy, jaka ważna jest narracja. Kto mówi o kim i w jaki sposób. Dlatego ekspertki i eksperci z Ukrainy powinni mieć możliwość mówienia o sobie. Mówienia o tym, co dzieje się w ich kraju. Mówienia o tym, jaka jest ich perspektywa na działania wojenne Rosji wobec Ukrainy. Na to, jak będzie wyglądał kiedyś ich kraj po końcu wojny. Mówienia o tym, jak postrzegają teraźniejszość i jakiej życzą sobie przyszłości. Chcemy stworzyć forum, na którym będzie to możliwe. Forum to – to dwudniowa konferencja „Ukraina pod lupą”, na której ekspertki i eksperci z Ukrainy opowiadają o narracji, migracji i o uchodźstwie. Opowiadają o zielonej odbudowie miast. A także o tym, jak postrzegana jest polityka bezpieczeństwa na Wschodzie, jak widzą ją eksperci i społeczeństwa Zachodu – mówi Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bolla w Warszawie.

Język wojny

Czy wystarczająco zastanawiamy się, jak mówimy o Ukrainie i jej bezpieczeństwie? To, jak opisujemy dzisiejszą rzeczywistość, wpływa na to, jak ją postrzegamy i na nią reagujemy. Jak inwazja Rosji na Ukrainę komunikowana jest w samej Ukrainie, krajach bałtyckich, Polsce oraz Niemczech? Jak w nieuświadomiony sposób powielamy błędne koncepcje oraz kto na tym cierpi, a kto korzysta? Aby nie znaleźć się w sytuacji, w której rosyjskie media propagandowe będą mogły wykorzystywać nasze wypowiedzi na swoją korzyść, musimy pozostawać wrażliwi także na płaszczyźnie języka – obecnie tocząca się wojna jest także wojną komunikacyjną.

Podczas panelu otwierającego konferencję „Ukraina pod Lupą” specjaliści i specjalistki dyskutować będą, w jaki sposób za pomocą języka nieświadomie powielamy krzywdzące uogólnienia dotyczące wojny w Ukrainie. Podejmą się rozmowy o tym, dlaczego bezpieczeństwo odmiennie rozumiane jest na Wschodzie i Zachodzie Europy oraz co możemy zrobić, by przezwyciężyć istniejące podziały.

Jak wziąć udział w wydarzeniu?

Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 października w Centrum Konferencyjnym Zielna (ul. Zielna 37, V piętro) w Warszawie. 

Rejestracja na wydarzenie stacjonarne: https://bit.ly/ukrainapodlupa.
Szczegółowy program: https://calendar.boell.de/pl/event/ukraina-pod-lupa

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam