Uważaj przy bankomacie

2022-01-14

Powszechność kart płatniczych sprawia, że coraz rzadziej posługujemy się gotówką. Nadal jednak musimy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, szczególnie przy korzystaniu z bankomatu. O wszystkich nieprawidłowościach przy bankomacie poinformujmy odpowiednie służby. Co jeszcze możemy zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Przestępcy bardzo często wykorzystują naszą nieuwagę i pośpiech. Tyczy się to także kradzieży dokonywanych przy użyciu elementów instalowanych na bankomatach. Kiedyś były to bardzo często czytniki kart i nakładki na klawiaturę, które zapisywały kod PIN. Ewentualnie zdarzały się również małe kamery instalowane gdzieś na górze bankomatu, aby zarejestrować PIN wpisywany przez użytkownika. Takie działania wymagają jednak specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Trzeba potrafić skopiować dane z karty, zainstalować klawiaturę identyczną jak oryginalna lub posiadać minikamerkę.

Coraz częściej jednak bankomatowi przestępcy uciekają się do prostszych sposobów, niewymagających sprzętu i wiedzy. Na szczelinę, która służy do wydawania banknotów, naklejają listwę. Jest to najczęściej zwykła szara lub srebrna listwa podłogowa, lekko zaokrąglona od zewnętrznej strony. Po wewnętrznej stronie znajduje się przyklejona dwustronna taśma. Banknoty, które powinny trafić do użytkownika, blokowane są przez listwę, a ich krawędź przykleja się do taśmy. Sprawca liczy, że zabierze przyklejoną gotówkę wraz z oderwaniem listwy.

Co więc zrobić, aby nie dać się okraść w tak prosty sposób? Funkcjonariusze wrocławskiego Wydziału Techniki Kryminalistycznej mają na to kilka rad. Przede wszystkim przyjrzyjmy się bankomatowi, z którego zamierzamy pobrać gotówkę. Jeśli z bankomatu wystawać będą jakieś kabelki, jego elementy będą niepoprawnie spasowane, coś będzie przyklejone, źle zamontowane lub cokolwiek innego wzbudzi nasze podejrzenia – skontaktujmy się z operatorem takiego bankomatu. Na maszynie powinien znajdować się numer telefonu operatora, który przyjmie nasze zgłoszenie i może zdalnie zablokować bankomat. Kolejna ważna kwestia – jeśli oczekujemy na gotówkę, bankomat wydaje charakterystyczny odgłos pracy i liczenia. Jeśli następnie gotówka nie pojawia się w szczelinie, nie odchodźmy z miejsca. Może to być przypadek naklejenia listwy, nasza gotówka została zatrzymana przez blokujące ją elementy. Funkcjonariusze z Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wyjaśniają, że nie ma reguły na to gdzie znajduje się bankomat – przypadki nakładek zdarzają się w centrum oraz na spokojnych osiedlach. Nie można też wnioskować, że bankomaty znajdujące się wewnątrz budynków są bezpieczniejsze, niż te przy jego elewacji. Za każdym razem trzeba być czujnym, a o każdym podejrzanym przypadku powiadamiać odpowiednie służby.

Pamiętajmy również, aby chronić swój PIN do karty. Nie zapisujmy go w portfelu lub, co gorsze, bezpośrednio na karcie. Jeśli posługujemy się terminalem płatniczym w sklepie lub klawiaturą bankomatu, zasłońmy ręką wpisywany kod, aby żadne oczy lub zainstalowana kamera nie mogły go dostrzec – przestrzega Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam