V fala epidemii – stan przygotowań w obszarze pomocy społecznej

2022-01-24

Miasto Lublin na bieżąco prowadzi działania zabezpieczające przed zagrożeniami związanymi z V falą epidemii zarówno seniorów, mieszkańców z niepełnosprawnościami, dzieci pozbawione opieki rodziców naturalnych, jak i osoby w kryzysie bezdomności. Wszystkie placówki z szeroko rozumianego obszaru pomocy społecznej cały czas funkcjonują w warunkach wzmożonego reżimu sanitarnego, realizując wdrożone procedury zabezpieczające.

W domach pomocy społecznej przywrócone zostały tzw. czerwone strefy, czyli wydzielone miejsca o wzmożonym rygorze sanitarnym i wzmożonym nadzorze medycznym, gdzie bezpiecznie mogą przebywać zakażeni mieszkańcy. Wszystkie domy wyposażone są w profesjonalne środki ochrony indywidualnej, środki dezynfekujące, jak również urządzenia wirusobójcze, takie jak lampy przepływowe UVC i ozonatory. Nowo przyjęci mieszkańcy oraz osoby powracające z hospitalizacji, w trosce o ich bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo pozostałych pensjonariuszy, przebywają, po powrocie do domu, w wydzielonym do tego celu pokoju (tzw. miejscu przejściowym), gdzie podlegają obserwacji. Następnie w przypadku braku szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wykonywany jest test na obecność wirusa. Wzmożony rygor sanitarny obowiązuje także w kontaktach zewnętrznych mieszkańców z rodzinami oraz osobami bliskimi. Odbywają się one w wydzielonych przestrzeniach budynków lub na świeżym powietrzu, w otoczeniu domu (o ile umożliwiają to warunki pogodowe).

W reżimie sanitarnym działają również całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze. Dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych to grupa mająca bardzo liczne kontakty zewnętrzne. Uczestniczą bowiem w zajęciach szkolnych, przedszkolnych i pozalekcyjnych. Zarówno wychowankowie, jak i kadra placówek wyposażeni są w maski ochronne i płyny dezynfekujące. Placówki posiadają także odpowiednie zabezpieczenie sprzętowe, jak i kadrowe do realizacji nauki zdalnej. Dysponują również pomieszczeniami izolacyjnymi oraz urządzeniami wirusobójczymi.

W reżimie sanitarnym funkcjonują schroniska, ogrzewalnie i noclegownie. Celem zabezpieczenia osób w kryzysie bezdomności działają ośrodki przejściowe (buforowe), a ogrzewalnie pracują w trybie całodobowym.

Ośrodki stacjonarne dzienne (takie jak Środowiskowe Domy Samopomocy, Dzienne Centra Pobytu dla Seniorów, Kluby Seniora, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i Młodzieży z Niepoprawnościową Intelektualną, Warsztaty Terapii Zajęciowej, placówki wsparcia dziennego) przestrzegając zasad reżimu sanitarnego i procedur zabezpieczających ograniczają zajęcia z uczestnikami do mniejszych bezpiecznych form, prowadzonych z zachowaniem dystansu, w mniejszych grupach, hybrydowo. Uczestnicy zajęć systematycznie są uczulani i szkoleni w zakresie bezpiecznych zachowań i zasad dotyczących reżimu sanitarnego celem zminimalizowania zakażeń koronawirusem.

Na bieżąco realizowane są usługi opiekuńcze dedykowane niesamodzielnym mieszkańcom, jak i dowóz obiadów do domów osób potrzebujących.

źródło: lublin.eu

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam