Wzrosła liczba cudzoziemców

2023-01-17

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce przekroczyła już 1 mln 67 tys. osób. 

Polska wciąż jest krajem, do którego chcą przyjeżdżać osoby z zagranicy i podejmować pracę. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że tylko w ciągu 5 miesięcy liczba legalnie pracujących cudzoziemców i opłacających składki na ubezpieczenia społeczne jest o 56 tys. większa niż na koniec czerwca 2022 r.

Liczba cudzoziemców w ZUS sumarycznie w kraju wzrosła, ale nie w każdej części Polski tak jest. Są regiony, jak m.in. opolskie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie, gdzie odnotowano niewielkie spadki.

Już od kilku lat najliczniejszą grupą wśród zagranicznych pracowników w kraju  są obywatele Ukrainy. Pod koniec listopada w całym kraju ubezpieczeniom społecznym podlegało 753 tys. obywateli Ukrainy, czyli o 24 tys. więcej niż w czerwcu 2022 r. 

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy 1 mln 67 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. W całym kraju od końca czerwca do końca listopada ubiegłego roku wzrosła m.in. liczba Ukraińców, z 736 tys. do ponad 753 tys., Białorusinów z 87,7 tys. do 106 tys., a spadła m.in. przedstawicieli Rosji z 14.361 do 13.618 osób.

Większość cudzoziemców to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Sporo też z nich zakłada w naszym kraju firmę (ponad 28 tys. osób), tym samym dając zatrudnienie sobie, jak i innym osobom, także Polakom. Pozostali albo pracują na umowach zleceniach, albo na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam