Zaginięcia! Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu

2023-08-23

Policjanci w ciągu roku prowadzą liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów. Wiek sprawia, że organizm nie funkcjonuje sprawnie, pamięć zawodzi, a zmysł orientacji zanika. Taki stan często jest powodem zaginięć, co w konsekwencji może doprowadzić do tragicznego finału poszukiwań. Obecnie spora część z tych zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów.

Pamiętajmy, że kiedy dojdzie do zaginięcia starszej osoby, w pierwszej kolejności należy poinformować o tym Policję. Możemy to zrobić w każdej komendzie, komisariacie czy posterunku na terenie całego kraju. Ważne, abyśmy przekazali aktualne zdjęcie osoby zaginionej oraz informację o chorobach i lekarstwach, które na stałe przyjmuje. Warto sprawdzić najbliższą okolicę, ulubione miejsca, a dodatkowo skontaktować się ze znajomymi oraz najbliższym szpitalem. Dobrze znać garderobę, którą osoba dysponuje, to pozwoli określić jej ubiór w chwili zaginięcia.

Obecnie spora część z zaginięć związana jest z trwającym sezonem grzybiarskim. Seniorzy, wychodząc na grzybobranie, nie są odpowiednio przygotowani i zabezpieczeni, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Profilaktyką dla wielu niebezpiecznych sytuacji, na które mogą być narażeni nasi seniorzy, może być zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria mogące na przykład ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania czy przynajmniej identyfikację w przypadku odnalezienia przez Policję lub inne osoby trzecie. Można osobie starszej sprezentować zegarek z funkcją GPS, zadbać, aby zawsze miała przy sobie telefon komórkowy, włożyć kartkę z adresem i numerem kontaktowym (najlepiej wszyć w ubranie tak, aby nie została zgubiona lub wyrzucona). Takie urządzenia pomogą nam samym, bądź zaangażowanym służbom zlokalizować poszukiwaną osobę. Jak zawsze, tak i w takich przypadkach czas odgrywa najważniejszą rolę!

Proste rozwiązania i odrobina wyobraźni mogą oszczędzić wiele niepotrzebnego cierpienia. Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zmagać się ze skutkami zaginięcia. Dbając o dobry kontakt z bliskimi nam seniorami będziemy mieli informacje dzięki, którym możemy uchronić ich przed samym zaginięciem, bądź przez tragicznym tego finałem – przypomina kom. Edyta Machnik z łódzkiej Policji.

Nasz bliski zaginął. Co robić?

  •  jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji;
  • przekaż Policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej: podaj dokładny ubiór, w jakim ostatnio ją widziałeś, ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama,   wymień również osoby, u których mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
  • zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
  • przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
  • nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą
  • dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać jego zdjęcie osobom, które mieszkają  lub pracują w pobliżu
  • sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych
  • warto aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach, trzeba rozdzielić zadania między rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam