Zmiany w organizacji ruchu w związku z okresem Wszystkich Świętych

2023-10-27

W związku z nadchodzącym okresem Wszystkich Świętych w okolicach niektórych cmentarzy na terenie Lubelszczyzny będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu. Ma być ona pomocna w zapewnieniu płynności na drogach dojazdowych do cmentarzy. Funkcjonariusze Policji będą kierować ruchem w godzinach jego największego nasilenia – informuje kom. Anna Kamola z lubelskiej Policji

W tym roku 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych przypada w najbliższą środę.  Jednak już od tego weekendu spodziewamy się zwiększonego natężenia ruchu w związku z wyjazdami na nekropolie.  Dlatego też na wielu drogach dojazdowych do cmentarzy w naszym województwie będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu, która ma być pomocna w zapewnieniu płynności.

W rejonie największego natężenia ruchu mundurowi będą kierować nim ręcznie. W tym przypadku zarówno kierujący, jak i piesi zobowiązani są stosować się do poleceń wydawanych przez mundurowych.

Policjanci będą udzielać również porad, kierując zmotoryzowanych na wyznaczone parkingi, zaś dla tych, którzy do tej pory jeździli na pamięć i mają problem z orientacją, będą wskazywać obowiązujący kierunek jazdy.

Zmiana w organizacji ruchu w Lublinie i powiecie lubelskim:

  • Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka

Od godzin porannych 27 października do 3 listopada (rano) na ul. Cmentarnej zacznie obowiązywać ruch jednokierunkowy od ul. Droga Męczenników Majdanka w stronę cmentarza, a po obu stronach ulicy zakaz zatrzymywania się. Wyjazd pojazdów odbywać się będzie drogą gruntową utwardzoną jednokierunkową do ronda im. Krupskiego. Aby wjechać na parking za pawilonami handlowymi, kierowcy powinni korzystać z pierwszego wjazdu, a środkowym i ostatnim będzie się odbywał wyjazd z nakazem jazdy w prawo.

Z kolei zmiany na ul. Droga Męczenników Majdanka dotyczą dwóch pasów ruchów w stronę cmentarza i nastąpią 31 października po godz. 18.00. Na ul. Droga Męczenników Majdanka za skrzyżowaniem z ul. Hanki Ordonówny do ul. Grenadierów środkowy pas ruchu zostanie przeznaczony do jazdy na wprost, natomiast prawy pas do skrętu na teren Państwowego Muzeum na Majdanku. Ponadto zostaną wprowadzone zakazy skrętu w lewo w ul. Hanki Ordonówny (jadąc od centrum) i na teren Państwowego Muzeum na Majdanku (jadąc od strony Felina). Na rondzie im. Krupskiego 31 października wieczorem stanie zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza do centrum będą kierowane przez ul. Dekutowskiego do al. Witosa.

Zmiany obejmą również sygnalizację świetlną, która zostanie wyłączona na puls. Dotyczy to skrzyżowania ul. Droga Męczenników Majdanka z ul. Hanki Ordonówny, przejścia dla pieszych między ulicami Krańcową a Sulisławicką oraz ul. Krańcowej przy targu. W tych wszystkich lokalizacjach światła zmienią tryb działania 1 listopada, a w rejonie targu przy ul. Krańcowej dodatkowo również 29 października.

Parkowanie pojazdów będzie możliwe na parkingach przy cmentarzu, na nowym P&R przy ul. Grenadierów, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, dawnego Polmozbytu ul. Droga Męczenników Majdanka 74, przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym na ul. Dobrzańskiego oraz w innych dozwolonych miejscach w rejonie cmentarza.

  • Cmentarz przy ul. Lipowej

Od godzin porannych 27 października do 2 listopada (rano) parking przy cmentarzu zostanie wyłączony z użytkowania, a miejsca postojowe przeznaczone na handel, zgodnie z decyzjami na zajęcie pasa drogowego. Od 27 października do 2 listopada (rano) na ul. Ofiar Katynia zatoka postojowa przy CHR Lublin Plaza zostanie oznakowana dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei 1 listopada CHR Lublin Plaza umożliwi bezpłatny postój pojazdów na parkingu podziemnym pod obiektem w godz. od 7.00 do 21.00. Wjazd i wyjazd możliwy będzie zarówno od ul. Ofiar Katynia, jak i ul. Obrońców Pokoju. Ponadto od 27 października (wieczorem) do 2 listopada (rano) zostanie zniesiony zakaz zatrzymywania się na ul. Głębokiej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Raabego, co umożliwi postój pojazdów wzdłuż tej ulicy.

  • Cmentarz przy ul. Pszczelej

1 listopada na ul. Pszczelej na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej zostanie wprowadzony jeden kierunek w celu uzyskania dodatkowych miejsc postojowych. Powrót spod cmentarza będzie możliwy ulicami Kukułczą i Letniskową do ul. Krężnickiej.

  • Cmentarz przy ul. Bełżyckiej

1 listopada na ul. Łanowej i ul. Bełżyckiej w celu usprawnienia ruchu zostanie wprowadzony jeden kierunek od strony kościoła w Konopnicy do cmentarza. Wyjazd w stronę al. Kraśnickiej będzie się odbywał jednokierunkowo ul. Folwarczną, która również zostanie oznakowana jako jednokierunkowa.

powiat bialski:

Od 30.10. znaki zakazu zatrzymywania i postoju pojawią się przy starym cmentarzu w centrum Białej Podlaskiej, czyli na ulicach:  Nowa, Janowska oraz Jana Pawła II. Również wzdłuż ulicy Cmentarnej w rejonie nowego bialskiego cmentarza oraz na łączniku do parkingu przy cmentarzu obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania i postoju.

By ułatwić przejazd i zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym groby bliskich, także na drodze krajowej K-63 w Wisznicach w rejonie cmentarza pojawią się znaki: B-36, czyli zakaz zatrzymywania się razem z tabliczkami wskazującymi początek i koniec zakazu. Będzie on obowiązywać od skrzyżowania z ulicą Kraszewskiego w Wisznicach do skrzyżowania z drogą wojewódzką W- 815.

powiat biłgorajski:

planowane jest jednostronne zamknięcie ulicy Zielonej w Biłgoraju. Wjazd w ulicę Zieloną będzie możliwy tylko od ulicy Lubelskiej.

powiat chełmski:
w rejonie cmentarza przy ulicy Mościckiego w Chełmie będzie zmieniona organizacja ruchu. Na ulicy Mościckiego od skrzyżowania z ulicą Wojsławicką do skrzyżowania z ulicą Reytana ruch pojazdów będzie odbywał się jednokierunkowo.

powiat janowski:
- przy cmentarzach usytuowanym przy drogach krajowych, m.in.  cmentarzu w Dzwoli zostaną ustawione znaki „zakaz zatrzymywania się”. Wjazd do cmentarza w Krzemieniu zostanie odpowiednio oznaczony. W okolicy cmentarza w Janowie Lubelskim dla pojazdów będzie udostępniony parking mieszczący się przed cmentarzem oraz na parking od ulicy Kamiennej.

powiat krasnostawski:
W okresie od 30.10 od godz. 14.00 do 03.11 do godz. 08.00 będzie obowiązywać zmiana organizacji ruchu:

- na ul. Poniatowskiego, od skrzyżowania o ruchu okrężnym ul. Poniatowskiego z ul. Szkolną i ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Świętego Jana Pawła II, 

- na ul. Św. Jana Pawła II, od skrzyżowania z ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Okrzei

Na ww. odcinkach obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku od skrzyżowania o ruchu okrężnym ul. Poniatowskiego z ul. Szkolną i ul. Mickiewicza w kierunku ul. Św. Jana Pawła II i na odcinku od skrzyżowania ul. Poniatowskiego z ul. Św. Jana Pawła II do skrzyżowania ul. Św. Jana Pawła II z ul. Okrzei.

 

powiat lubartowski:

Ulica Cmentarna w Lubartowie będzie wyłączona z ruchu w okresie od godz. 7.00 dnia 28 października do godz. 7.00 dnia 3 listopada, natomiast na ulicy Szaniawskiego w Lubartowie od skrzyżowania z al.Tysiąclecia do ul.Lipowej od 30.10 do 3.11, będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu, tj. ruch będzie dozwolony wyłącznie w związku z dojazdem do posesji lub cmentarza.

 

powiat łęczyński:

Zmiana na drodze wojewódzkiej nr 841 w miejscowości Cyców ustawienie znaku A-30 „inne niebezpieczeństwa” oraz tabliczki „Cmentarz” w odległości nie mniejszej niż 500 m od cmentarza ul. Chełmska. W odległości ok. 100 m z w/w znakami ustawiony dwustronnie znak B-36 – zakaz zatrzymywania się.

powiat łukowski:
z uwagi na bardzo duże natężenie ruchu pieszych na ul. 700-lecia w Łukowie zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto pojawi się znak ostrzegawczy „Inne Niebezpieczeństwa” z tabliczką „Piesi”. W miejscowości Jedlanka na drodze krajowej 76 na wysokości cmentarza po jego przeciwnej stronie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Po stronie cmentarza będzie znak ostrzegawczy „Inne Niebezpieczeństwa” z tabliczką „Cmentarz”.

powiat opolski:

W rejonie nekropolii na odcinkach dróg dojazdowych zostaną ustawione znaki ostrzegawcze uprzedzające o zbliżaniu się do cmentarzy. Dodatkowo w  rejonie nekropolii ustawione zostaną znaki B-36 - Zakaz zatrzymywania się.

powiat puławski:

W Puławach, w związku ze zwiększonym ruchem pojazdów i pieszych od godz. 8.00 do 18.00 w dniu 1 listopada ulica Budowlanych zostaje wyłączona z ruchu dla autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy będą się zatrzymywać na przystankach zlokalizowanych w obrębie skrzyżowania ul. Dęblińskiej i Budowlanych.

Z kolei na ulicy Piaskowej w dniach od 27 października do 5 listopada wzdłuż cmentarza wyłączone z ruchu zostały dwa skrajne pasy jezdni, które przeznaczone zostały dla parkujących samochodów.

Jak co roku, na ulicy Włostowickiej, na wysokości cmentarza wprowadzono zakaz parkowania na wysepce znajdującej się między pasami ruchu (ustawiono znaki i taśmy odgradzające pasy ruchu).

W Nałęczowie, w dniach od 27 października do 5 listopada na drodze wojewódzkiej numer 830 na wysokości cmentarza obowiązuje „zakaz zatrzymywania” – ustawiono znak B-36.

W Kazimierzu Dolnym w dniach: 31 października – 1 listopada  ulice Cmentarna oraz Dębowe Góry zostaną wyłączone z ruchu kołowego. Na cmentarz będzie można dotrzeć pieszo. 1 listopada dozwolone będzie bezpłatne parkowanie samochodów na Dużym Rynku i Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym (z zachowaniem drogi przeciwpożarowej).

powiat rycki:

Zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych odnosi się do następujących cmentarzy: Ryki, ul. Królewska Ryki, ul. Młynarska, Kłoczew, Nowodwór, Sobieszyna, Żabianka.

na odcinakach dojazdowych z obu kierunków ruchu ustawiony zostanie znak A-30 „inne niebezpieczeństwo” z tabliczką typu „T” z napisem „cmentarz”. W odległości 100 m za znakiem A-30 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się po stronie przeciwnej do cmentarza (znaki B-36 z tabliczkami T-25A oraz T-25c).

Na ulicy Królewskiej w Rykach obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się po przeciwległej stronie cmentarza na całej jej długości. Na ul. Dolnej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy od strony ulicy Szkolnej do ulicy Królewskiej z nakazem skrętu w prawo w ulicę Królewską (w kierunku miasta). Zostanie wprowadzony „zakaz zatrzymywania się” z lewej strony na ulicy Dolnej na odcinku od zakrętu w prawo do skrzyżowania z ulicą Królewską.

 

powiat świdnicki:

W powiecie świdnickim znajduje się 11 cmentarzy: w Świdniku, Mełgwi, Piaskach, Wierzchowiskach, Kawęczynie, Trawnikach, Dorohuczy, Oleśnikach, Biskupiach, Częstoborowicach i Wygnanowicach. W Piaskach na czas Wszystkich Świętych nastąpiła zmiana organizacji ruchu polegająca na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego: wjazd ul. Lipową, wyjazd przez Plac Targowy.

W okolicy pozostałych cmentarzy nie wprowadzano zmian organizacyjnych, natomiast uwagę należy zwrócić na oznakowanie pionowe, które zostało ustawione na wysokości nekropolii. Chodzi o znaki drogowe B-36 „zakaz zatrzymywania się” oraz znaj „Stop” B-20

powiat tomaszowski:
zmiany w otoczeniu cmentarzy na drodze woj. nr 850 w miejscowości Wożuczyn oraz na drodze woj. nr 852 w miejscowości Nowosiółki i Łaszczów, a także przy nekropoliach przy ul. Zamojskiej i ul. Lwowskiej w Tomaszowie Lubelskim.

Na odcinkach dróg dojazdowych zostaną ustawione znaki ostrzegawcze uprzedzające o zbliżaniu się do cmentarzy. Dodatkowo w rejonie cmentarzy zostaną ustawione znaki B-36 –„zakaz zatrzymywania się”.

Pojazdy będzie można zaparkować na dodatkowych, wyznaczonych miejscach parkingowych oraz w miejscach nie powodujących utrudnień w ruchu drogowym.

powiat włodawski:
W rejonie cmentarzy zlokalizowanych na DW 816 w m. Włodawa, Uhrusk oraz Dołhobrody zostanie wprowadzone dodatkowe oznakowanie od 27.10 do 5.11

Na odcinkach dojazdowych do cmentarzy dla obydwu kierunków ruchu ustawione zostaną znaki A-30 „inne niebezpieczeństwo” wraz z tabliczkami o treści „cmentarz” w odległości nie mniejszej niż 500 m od cmentarza.  W odległości ok. 100 m za wyżej wymienionymi znakami po stronie drogi przeciwnej do cmentarza zostaną ustawione dwustronne znaki B-36 „zakaz zatrzymywania” z odpowiednimi dwustronnymi tabliczkami T-25a i T-25c, za skrzyżowaniami znaki te będą powtórzone ale z dwustronnymi tabliczkami T-25b.

powiat zamojski:

W dniu 31 października przy cmentarzu parafialnym na ul. Peowiaków w Zamościu będzie zakaz postoju (znak B 35). Będzie obowiązywał od strony cmentarza wzdłuż ogrodzenia. Zakaz postoju będzie również wprowadzony na ul. Przemysłowej, również wzdłuż ogrodzenia cmentarza. Z kolei przy cmentarzu komunalnym na osiedlu Karolówka 31 października przystanek autobusowy komunikacji miejskiej znajdujący się tuż przy bramie do nekropolii zostanie przeniesiony na ul. Śląską, na teren parkingu przy stacji trafo. Powyższe zmiany będą obowiązywały do 2 listopada.

Policja przypomina:

- prowadząc pojazd zachowajmy rozwagę, ostrożność, zwracajmy uwagę na oznakowanie. Stosujmy się do ograniczeń prędkości,  

- korzystajmy ze środków komunikacji publicznej, o ile to możliwe. Unikniemy w ten sposób długiej podróży, stania w korkach i szukania miejsca parkingowego,

- bezwzględnie podporządkujmy się poleceniom i wskazówkom funkcjonariuszy kierujących ruchem, są one ważniejsze od sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych,

- parkujmy pojazdy tylko  w miejscach do tego wyznaczonych, by nie stwarzały zagrożenia w ruchu i nie blokowały przejazdu innym kierującym.

- pieszym przypomina się o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejść. Policja apeluje także o zakładanie elementów odblaskowych poprawiających ich  widoczność na drodze, nie tyko poza obszarem zabudowanym.

Fot. Materiały Policji

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam